0

رابط برنامه نویسی نرم افزار کاربردی سپ و متلب (قسمت اول)

نام نویسنده: عارفی پور

بعضا پیش آمده که در کارهای پژوهشی و تحقیقاتی تحلیل های فراوانی با استفاده از نرم افزار های رایج مهندسی مانند Etabs، Sap2000 و غیره انجام شود. به عنوان مثال با استفاده از نرم افزار sap2000 میخواهیم اثر تغییر شکل یک مقطع در یک قاب مشخص تحت اثر نیروی زلزله را بررسی کنیم؛ راهکار اصلی برای این کار تعریف کردن مقاطع مختلف در نرم افزار، انجام تحلیل و برداشت نتایج است. اما این کار بسیار زمان بر بوده و یا ممکن است با اشتباهات انسانی ناشی از عدم ورود اطلاعات صحیح به نرم افزار و یا برداشت آن  همراه شود. همچنین ممکن است تعداد مقاطع ورودی شما به نرم افزار زیاد باشد.

پس راهکار بهتر چیست؟

استفاده از رابط برنامه نویسی نرم افزار کاربردی بین سپ و متلب به ما کمک می کند با استفاده از دانش برنامه نویسی در نرم افزار متلب بتوانیم به هر تعداد که میخواهیم ورودی تولید کنیم. آن را به نرم افزار sap2000 داده و به تعداد دلخواه خروجی بگیریم. تمام این فرایند ها را به صورت خودکار انجام شده و نیازی به وارد کردن دستی اطلاعات نخواهد بود.

آنچه در قسمت اول خواهید آموخت:

  1. رابط برنامه نویسی کاربردی چیست؟

 

پس با این سری از آموزش ها با ما همراه باشید.

رابط برنامه نویسی کاربردی چیست؟

رابط برنامه نویسی کاربردی یا همان API مخفف عبارت Application Programming Interface یا به طور خلاصه تر رابط برنامه نویسی که پس از این در این مجموعه مباحث عنوان خواهد شد رابط بین یک کتابخانه یا سیستم عامل و برنامه هایی است که از آن تقاضای سرویس می کنند. در واقع API رابط بین دو نرم افزار است و امکان ارتباط بین آن ها را فراهم می کند.

MATLAB & SAP2000

یکی از تحولات عصر حاضر در ارتباط با انجام محاسبات طولانی ریاضی استفاده از نرم افزار هایی مانند MATLAB به منظور تسهیل محاسبات و رسیدن سریعتر به پاسخ محاسبات سنگین است. نام  MATLAB (متلب) از دو واژه MATrix (ماتریس) و LABoratory (آزمایشگاه) ایجاد شده است. به این معنا که این نرم افزار برای انجام محاسبات خود تمامی اعداد و عبارت ها را در قالب ماتریس تعریف کرده و بر روی آن ها تغییرات اعمال می کند. SAP2000 نرم افزاری ارزشمند از مجموعه نرم افزار های CSI می باشد که در زمینه تحلیل و طراحی انواع سازه کمک شایانی به جامعه مهندسی کرده است.

هدف ما در این سری از آموزش ها استفاده همزمان از نرم افزار MATLAB و SAP2000 به منظور انجام تعداد زیادی تحلیل با استفاده از رابط برنامه نویسی کاربردی یا همان API است.

 

این صفحه در حال تکمیل است. (آخرین ویرایش ۲۰ اسفند ۱۳۹۸)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین نوشته ها

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp