امیرحسین عارفی پور

0 %
امیرحسین عارفی پور
دکتری سازه
دانشگاه فردوسی مشهد
 • کشور:
  جمهوری اسلامی ایران
 • شهر:
  مشهد
 • سن:
  29
 • ETABS & SAFE
 • SAP2000
 • CSI-BRIDGE
 • TEKLA-STRUCTURES

مینیمالیسم و طراحی مینیمال

سپتامبر 24, 2020

در سه دهه آخر قرن نوزدهم میلادی ، بر اثر تحولات مصور سازی و پیوند نزدیکی که بین نقاشی و چاپ برقرار شده بود ، پدیده تاره یی موسوم به پوستر یا آفیش بوجود آمد . امروزه پوسترهای مصور با بهره گیری از حروف متنوع ، طراحی و نقاشی و عکاسی ، بمنزله نمونه های کاملا پیشرفته یی از هنر گرافیک نوین شناخته می شوند . گواینکه پوستر سازی ، شاخه یی از هنر گرافیک است ، ولی با سایر رشته های هنرهای تجسمی نیز پیوند متقابل دارد . در واقع در تاریخ صد ساله پوستر سازی این هنر و سایر هنرهای تجسمی دارای تأثیرات متقابل و تبادل امکانات بوده اند .

سرچشمه های پوستر را همچون مصور سازی ، در گذشته های دور می توان جستجو کرد . به یک معنا نقوش برجسته آشوری ، ایرانی و رومی نوعی پوستر بوده اند . زیرا رویدادهایی را به روایت تصویر ، توصیف می کردند . که در واقع تبلیغی برای دستگاه حاکم بود . بعلاوه در مصر و روم باستان ، ساختن آگهی های همگانی یا اعلامیه های دیواری معمول بوده است .

یکی از قدیمی ترین آگهی هایی که مکشوف شده ، پاپیروسی است که پاداش برای بازگرداندن یک برده فراری در مصر را اعلام می کرد . آگهی هایی نیز از قرون وسطی باقی مانده که روی پوست نوشته می شد ، حتی برخی از اینها داری تصویر نیز بوده اند .

البته چاپ رنگی و گسترش آن به تنهایی هنر پوستر سازی مؤثر نبود ، بلکه زندگی در شهرهای بزرگ و صنعتی ، و نوع جدیدی از ارتباطات همگانی که به همراه خود آورد ، عامل اصلی نبود .

— آنتونیو

بعدها با بزرگتر شدن ابعاد قبض ها ، آنها را بر دیوارها می چسباندند . بدین طریق « آگهی های نمایش » بمنصه ظهور رسید . در طرح و صفحه آرایی آگهی های مذبور مهارت های خاصی به کار می رفت تا تنوع و فراوانی مطلب ، حالت خشکی و یکنواختی بوجود نیاورد. به این منظور از انواع بسیار متنوع حروف چاپی که ابداع شده بود ، استفاده های مناسب می کردند و گاهی نیز تصویر کوچکی بر آن می افزودند . صفحه آرایی این نوع آگهی ها ، خاصه در هنر پوستر انگلستان ، به نحوی استمرار یافت و حتی امروزه هم اثرات خود را بر جای گذاشته است .

مینیمالیسم یک سیستم طراحی است که تمرکز اصلی آن بر تجربه کاربر ( UX ) است.

این الگو مفهوم تعادل بصری را می رساند یعنی این الگو علاوه بر طراحی در انتخاب دکوراسیون یا معماری و یا غیره به شما کمک میکند که هر عنصر را به بهترین جایی منتقل کنید که افق بصری شما آن را پیشنهاد میدهد و همچنین تعادل بین آنها برقرار میشود که ممکن است به صورت چیدمان عمودی یا افقی و یا ترکیبی از این دو در کنار هم باشد . رعایت این اهداف مینیمالیسمی باعث سادگی و تعاملی بودن فضا و در نتیجه طراحی میشود .

طراحی مینیمالیسم سادگی در هر سطح است . سادگی در رنگ ها ، فضا ها ، طرح ها و غیره می باشد . سادگی در طراحی مینیمالیسم به این معنی نیست که هیچ چیز قابل درک نباشد و صرفا یک معنای اساسی دارد و مفهوم آن اینست که همه عناصر با کاربر تعامل داشته باشند . فضا های خالی در طراحی نباید زیاد یا کم باشد این فضا ها باید به گونه ای باشد که باعث خستگی ناپذیری شود و مفهوم جزئیات را به صورت دقیق به کاربر برساند و نباید جزئیات را پنهان کرد و مانع کاهش کیفیت محتوا شود .

ارسال شده در تکنولوژی, طراحیبرچسپ ها:
یک دیدگاه بنویسید